.: دل نوشته ها :.

ترکیب و مخلوط تمام آنچه در توان برای ارائه داشته ام

درباره من

پسری به نام من

برای شنیدن فایلهای بعدی
روی « کلیک بفرمایید
 
جستجو
تقویم
شهریور 1397
شیدسچپج
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
جدیدترین یادداشت‌ها
نویسندگان
پیوندها
.: دل نوشته ها :.
ترکیب و مخلوط تمام آنچه در توان برای ارائه داشته ام
آمار
تعداد بازدیدکنندگان : 776227

نظرات جدید مراجع تقلید و سخنان استاد رائفی پور

در خصوص فیلم رستاخیز و اکران آن

نظر مراجع تقلید درباره اکران فیلم رستاخیز

مراجع عظام تقلید پیرو سؤالات مکرر مقلدین درباره اکران فیلم رستاخیز و نمایش تصویری ائمه علیهم السلام و امام‌زادگان، در اطلاعیه‌های جداگانه نمایش تصویری ائمه علیهم السلام را جایز ندانسته و آن را مشتمل بر بعضی اهانت‌ها و هتک حرمت‌ها به بزرگان شهدای کربلا دانستند.

متن استفتا و پاسخ مراجع عظام تقلید به این شرح است.

* متن سؤال مشترک از حضرات آیات عظام مکارم و سبحانی

با عرض سلام، تحیت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات؛

همان‌گونه که مستحضرید مسئله فیلم سینمایی رستاخیز چندی است که موجب نگرانی متدینین گردیده است. این فیلم که در نظر داشته قیام عاشورا را روایت کند و سازندگان آن نیز با نیت خیر وارد کار شده‌اند، ولی متأسفانه با تحریفات و مشکلات متعددی ساخته شد و اکنون بیم آن می‌رود که در صورت اهمال مؤمنان و مسئولان، باب حرمت‌شکنی به مقدسات را بگشاید و به شعائر حسینی(علیه السلام) و منابر نیز ضربه بزند. 

 

 پس از پخش اولیه این فیلم در جشنواره فجر ۱۳۹۲، اعتراضات زیادی از سوی مؤمنان و دلسوزان و حتی کارشناسان سینمایی به آن صورت گرفت که به فتاوا و بیانات مراجع عظام تقلید ــ حفظهم الله ــ منجر شد.

پس از این اعتراضات، گرچه برخی اصلاحات جزئی در فیلم انجام شد، اما هنوز آنچه موجب موهن بودن این فیلم شده، به جای خود باقی است؛ مانند:

نسبت دادن داستان عشقی و تخیلی به یکی از شهدای کربلا (بکیربن حر ریاحی)

نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) و بازی آن به‌وسیله یک خواننده!

متأسفانه علی‌رغم تذکرات قبلی مراجع عظام تقلید و نیز تأکید وزیر محترم ارشاد مبنی بر لزوم توجه به نظر مراجع تقلید در این زمینه، تهیه کنندگان فیلم در این مورد مقاومت نموده و از اعمال تکنیک‌هایی مانند «نورانی کردن چهره بازیگر نقش قمر بنی‌هاشم» خودداری می‌کنند.

همچنین برخی از رابطان این فیلم ادعا کرده‌اند که نظر موافق مراجع عظام را با پخش این فیلم بدون اصلاحات مذکور جلب نموده‌اند!

لذا خواهشمند است بفرمایید آیا با وجود عدم انجام اصلاحات ریشه‌ای در فیلم رستاخیز، حضرتعالی نظر موافق خود را با نمایش عمومی آن و نشان دادن چهره حضرت عباس(علیه السلام) اعلام فرموده‌اید؟

 


* پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بسمه تعالی

با نهایت معذرت چنین چیزی مطلقاً واقعیت ندارد همیشه موفق باشید.

۹۴/۰۴/۰۹

÷اسخ آیت الله العظمی مکارم/ فیلم رستاخیز


* پاسخ آیت الله العظمی سبحانی

فیلم مزبور مادامی که افراد کارشناس و آشنا به رموز فیلم و سینما و در عین حال کارشناس و آگاه به رموز علوم دینی ندیده‌اند باید از نشان دادن آن جلوگیری شود.

والله العالم

۲۱ رمضان ۱۴۳۶

۹۴/۴/۱۷

÷اسخ آیت الله العظمی سبحانی/ فیلم رستاخیز


*دفتر مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله سیستانی

با سلام و ادای احترام

بعضی شایع کرده‌اند که آیت‌الله سیستانی در جریان ساخت فیلم رستاخیز قرار داشته‌اند و فیلمنامه آن را تأیید نموده‌اند، آیا این گفته صحیح است؟

بسمه تعالی: صحیح نیست.

۲۴ رمضان المبارک ۱۴۳۶

پاسخ آیت الله العظمی سیستانی/ فیلم رستاخیز

 


*دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی

پیرو سؤالات مکرر از دفتر معظم‌له درباره نمایش تصویری از ائمه علیهم السلام، اطلاعیه از سوی این دفتر بدین شرح صادر شد:

بسمه تعالی

ائمه علیهم السلام و امام‌زادگان عظیم الشأن مانند حضرت اباالفضل العباس علیه السلام بالاتر از آن هستند که در فیلم و غیر آن تصویرشان نشان داده شود و این عمل جایز نیست.

رمضان المبارک ۱۴۳۶ ۲۲ تیر ۱۳۹۴

پاسخ آیت الله العظمی وحید/ فیلم رستاخیز


*اطلاعیه دفتر حضرت آیت‌الله علوی گرگانی

بسم الله الرحمن الرحیم

شنیده شده که بعضی از مسئولین مجوز پخش و اکران فیلم رستاخیز را صادر کرده‌اند که این فیلم مشتمل بر بعضی اهانت‌ها و هتک حرمت‌ها و انتساب‌های نابجا و بازی بعضی از افراد معلوم الحال در نقش بعضی از بزرگان شهدای کربلا موجب هتک حرمت و اهانت خواهد بود و لذا قبلاً هم نسبت به این فیلم موضعگیری کرده بودیم، ولی توجهی نشد و لذا اکران این فیلم به‌صلاح نیست و چه‌بسا توابع خوبی نداشته باشد و لذا اکران این فیلم نشود.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

۲۰ رمضان المبارک ۱۴۳۶

پاسخ حضرت آیت الله علوی گرگانی/ فیلم رستاخیز


سخنان استاد رائفی پور در خصوص فیلم رستاخیز

بسم اللّه الرحمن الرحیم

همان سال که فیلم رستاخیز در جشنواره فجر اکران شد، خبرگزاری ابناء یک جلسه ی نقدی پیرامون این فیلم برگزار کرد در این جلسه بزرگوارانی از تخصص ها و رشته های مختلف که صاحب نام در کشور هستند دور هم جمع شدند. اهالی سینما و همچنین حوزه در این جلسه حضور داشتند، بنده را هم دعوت کرده بودند. در آن زمان من فیلم را ندیده بودم و قضاوت درباره ی فیلم را غیر منصفانه می دانستم. با خواندن نقدی از فیلم، یکسری از مشکلاتی که تاکید می کنم در آن موقع وجود داشت بسیار آشکار و واضح بود. برای مثال نریشن اول فیلم که نه شیعی و نه سنی بود. اینکه معاویه بر خلاف سیره رسول الله(صلی الله علیه و ۀه و سلم) و خلفای پیشین بعد از خودش خلیفه انتخاب کرد. طبق روایتی از اهل سنت که پیامبر بعد خودش خلیفه تعیین نکرده و بر مبنای همین آن ها می گویند امیرالمومنین(علیه السلام) به عنوان خلیفه تعیین نشده است و این کاملا ضد شیعی ست. من نمی دانم فیلمی که برای امام حسین(علیه السلام) ساخته شده چطور می تواند ضد شیعی باشد!

دوم اینکه حتی سنی هم نیست چرا که ابوبکر بعد خودش عمر را تعیین کرد، یعنی باز هم درست نیست. جدای از این گاف های تاریخی که در فیلم وجود دارد مباحث دیگری هم مطرح می شد که با احساسات مردم بازی می کرد. مثلا اینکه نشان می داد خون حضرت علی اصغر(علیه السلام) بعد از شهادت روی زمین می ریزد در حالی که در سریال مختارنامه نشان داده شد که این خون سمت آسمان پاشیده شد. اصلا چه اصراری وجود دارد که شما نشان بدهی خون کجا چکید! در حالی که ما از امام محمد باقر(علیه السلام) روایت داریم که حتی یک قطره از خون حضرت علی اصغر(علیه السلام) به زمین بر نگشت. یکسری بحث پیرامون چهره شخصیت های معصومین بوده است، در حالی که در نگاه شیعیان افرادی مثل حضرت عباس(علیه السلام) و حضرت علی اکبر(علیه السلام) یقینا عصمت اکتسابی دارند. جدا از اینکه حالا مجوزی برای نشان دادن چهره ی این بزرگواران وجود دارد و یا ندارد، حتی اگر هم داشته باشد نشان دادن چهره به دلیل این که ذهن مردم را بهم بریزد فایده دیگری ندارد و مخالفت با این مسئله قابل پیش بینی بود. همان طور که در مورد نقش حضرت عباس(علیه السلام) در سریال مختارنامه مخالفت شد. و نکته دیگر این که ما دوباره بیایم مراجع تقلید را به چالش بکشیم این مسئله صلاح عقل نیست. من نمی دانم چرا این کار صورت می گیرد. بعد از جلسه ی خبرگزاری ابناء من نظر شخصی خودم را گفتم همچنین در سخنرانی هایم مخالفت کردم. حتی من با داستان فیلم هم مشکل دارم. شما در فیلم یک داستان عاشقانه را می بینید که فرزند حر عاشق یکی از دختران کاروان می شود. و این چه جایگاهی در روز عاشورا دارد! شاید کارگردان، تهیه کننده و نویسنده بگویند این فرد از عشق زمینی به عشق آسمانی می رسیده، در حالی که دیگر این سوژه ها تاثیر گذار نیست و الان در سینمای غرب فیلم هایی در حوزه ی اکشن می سازند به این شکل دیگر نمی پردازند. اما ایشان ظاهرا قول داده بودند که برخی از این مطالب یعنی نریشن ابتدایی را عوض کنند و فعلا بنده اطلاع ندارم تصحیح و اصلاح کردند یا خیر. الان هم به دوستان پیشنهاد می دهم که تابع نظر مراجع باشند، یعنی نباید موج هایی درست کنند که بخواهند مراجع را هزینه کنند. اما متأسفانه در کشور ما یک جریان می خواهد مراجع را در مقابل یکسری مسائل قرار دهد که این باعث می شود مرجعیت بشکند.

باید معقول عمل کرد نه یک قدم جلوتر و یا یک قدم عقب‌تر. ببینید کسانی که دین را بهتر از من و شما می فهمند چه نظری دارند. و اِلا اگر به مخالفت باشد من قبل از آن که کسی چیزی بگوید این فیلم را نقد کردم و در سخنرانی اشاره کردم که این فیلم گاف های خیلی بدی دارد، مثل شب عاشورا که ماه کامل را نشان می دهد. خب ماه کامل برای شب پانزدهم هست در حالی که شب دهم ماه کامل را با اختلاف پنج روز نشان می دهد البته این ها قابل اصلاح می باشد و زیاد هم مهم نیست. بنده دیدم در اینترنت عکس فردی که نقش حضرت عباس را ایفا می کرده در جای دیگر خواننده هست آلبومش هم به بازار آمده، این صورت خوشی ندارد و موجب حساسیت مردم می‌شود، من نمی دانم این عزیزان دنبال چه چیزی هستند.


 لینکهای مرتبط:

نظرحاج سیدمجید بنی‌فاطمه در رابطه با فیلم رستاخیز

رضا صیادی: آقای کارگردان، کربلا برداشت آزاد ندارد!

برچسب‌ها: مراجع تقلید ، رائفی پور ، رستاخیز ، فیلم ، اکران ، نظر ، جدید

نظرات (1)

 • چهارشنبه 8 مهر 1394 ساعت 18:19
 • سخنرانی جدید رائفی پور
 • سلام خسته نباشید خیلی عالی بود به ما هم سر بزنید

  http://bayan313.ir/speachraefipur
  امتیاز: 0 0
  پاسخ:
  سلام
  ممنون از اینکه به ما سر زدید
  ما هم اومدیم یه سر تا سایتتون
  مطالب خوبی داشتید
  موفق باشید
  در پناه حق
  برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

  نام :
  ایمیل :
  وب/وبلاگ :
  ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد